در پست قبل از ایدکس گفتم، جایی که با شعار "فراهم آوردن آموزش رایگان برای همه مردم دنیا" از سال 2012 با همکاری مشترک ام آی تی و هاروارد، تاسیس شد. سعی کردم برایتان بیشتر توضیح بدهم که این ایدکس دقیقا چه جور جایی ست؟ در آن پای درس چه استادانی خواهید نشست؟ و مهم تر از آن، استاد چه چیزی به شما درس خواهد داد؟ در پایان پست هم وعده داده بودم که بیشتر از ایدکس برایتان خواهم گفت. و خب، الوعده وفا! این شما و این هم ادامه ماجرای بهشتی به نام edX :)  

3- کیفیت مطالب ایدکس چطور است؟

جواب کوتاه: 

خوب!

جواب بلند: 

از آنجا که این موسسه به طور همزمان با مراکز آکادمیک و صنعتی برتر دنیا برای تدوین محتوی آموزشی اش همکاری دارد، می توان گفت که محتوی کورس های آن به شکل متقاعدکننده ای به روز و کاربردی هستند. دوره هایی که می توانند شما را از یک مشاهده کننده صرف یا یک دانش آموز آکادمیک، وارد گود عمل کنند و سطح مهارت های عملی تان را نیز بالا ببرند. همان چیزی که امروزه در ایران به شدت به آن نیاز داریم، چه از طرف آن ها که می خواهند کار پیدا کنند، و چه از طرف آن ها که می خواهند کار"گر" پیدا کنند. منظورم از کارگر کسی ست که واقعا حرفی برای گفتن در حوزه اش داشته باشد، یا بتواند "ارزشی" برای کارفرمایش تولید کند که به استخدام و حقوق دادنش بیارزد، کسی که واقعا "کاری" برای انجام دادن بلد باشد.

ساده تر بگویم، وقتی قرار باشد برنامه نویسی را خوده مهندسین Microsoft یادت بدهند پس حتما آستین ها را بالا زدن و "کار" کردن را هم ازشان یاد می گیری! تجربه ای که خودم از گذراندن یکی از کورس های این سایت داشته ام این بوده که آدم واقعا حس "یادگرفتن" می کند، نه صرفا یک ماشین ضبط و تحویل عینی کلمات غیرکاربردی و منسوخ شده(!) که حس می کنم این روز ها به دانشگاه می رویم تا بی برو برگرد به یک چنین موجوداتی تبدیلمان کنند!

4- ایدکس محلی برای یادگیری چیست؟

جواب کوتاه: 

 خب، تقریبا همه چیز :)

جواب بلند: 

هر موضوعی که دلتان بخواهد: مهندسی، برنامه نویسی و علوم کامپیوتر، هنر، طراحی، معماری، علوم محض همچون شیمی، ریاضی، فیزیک، علوم اقتصادی، علوم انسانی مثل تاریخ، زبان و فرهنگ های مختلف، روانشناسی، علوم زیست محیطی، مهندسی ژنتیک و... علاوه بر رشته های مرسوم و شناخته شده ای که چندتایی را برایتان مثال زدم، می توانید کورس هایی را در ایدکس پیدا کنید که رشته های بسیار به روز و جالبی را هم پوشش می دهند، مثل هوش مصنوعی یا علم داده.

شاید ایدکس گستره انصافا وسیعی از دانش و مهارت را در دوره های آنلاینش پوشش دهد اما برای من یکی از جذاب ترین شاخه های آموزشی این موسسه، شاخه Computer Science است. در این شاخه می توانید صدها دوره را با موضوعات مختلفی ببینید که حتما سلیقه شما را هم راضی خواهدکرد. چه به عنوان یک تازه کار  یا چه به عنوان متخصصی که میل دارد حین کار در حوزه تخصصی خودش، به حوزه های دیگر دنیای وسیع تک نیز، ناخنکی زده باشد (حداقل محض تنوع!)

5- خودآموز باش! آقایی کن!

اگر از آن هایی هستید که حداقل یک موضوع را از طریق اینترنت فراگرفته باشند (قضیه می تواند حتی به سادگی چیزی مثل تایپ ده انگشتی باشد نه خیلی پیشرفته تر) پس قطعا خودتان می توانید بخشی از مزایای خودآموزی را مثال بزنید، از جمله اینکه زمان بندی برنامه آموزشی تان کاملا در دست شماست. مجبور نیستید راس ساعت خاصی از خواب بیدار شوید یا راس ساعت خاصی در کلاس حاضر باشید. کورس ها بیست چهار ساعته و هر هفت روز هفته باز هستند، هرزمان که دلتان خواست سرکلاستان حاضر شوید! می توانید حتی سرعت پیشرفت کلاس ها را هم خودتان تعیین کنید. مثلا کورسی که من برداشتم برای تکمیل شدن در شش هفته تدوین شده بود، یعنی به طور متوسط هفته ای شش یا هشت ساعت، اما من الان در هفته سوم هستم و چیزی حدود هشتاد درصد کورس هم تمام شده :) اینگونه دیگر مجبور نیستید با سرعت کلاس پیش بروید. می توانید روی بخش هایی که دوست دارید بیشتر مکث کنید تا بهتر یادبگیرید یا از بخش هایی خیلی سریع تر بگذرید. حتی می توانید اگر حس کردید بخشی از کورس احتیاج به زمان و توجه بیشتری داشت، آن را علامت بزنید و در موقع مناسب دوباره به سراغش بروید.

6- ایزوله نمی مانید! 

در هر کورسی علاوه بر شما حتما تعداد زیادی همکلاسی هم از سرتا سر دنیا با شما هستند. اگرچه آن ها هم با زمان بندی خودشان در کورس پیش خواهند رفت، اما فروم ها همیشه به روی شما باز هستند تا لینک پروژه های تمرینی تان را در آنجا قرار دهید، اگر سوالی درباره مطالب این بخش داشتید، بپرسید، به سوالات دیگران پاسخ دهید، پیشنهاد همکلاسی های آنلایتان را درباره بهتر شدن نمونه کارتان بشنوید و یا درباره کار آن ها نظر بدهید. 

از طرفی همین مفهوم "ارتباط" برقرار کردن با افرادی شبیه به خودتان که دغدغه ای مشابه شما داشته باشند، خود می تواند تشویق و انگیزه ای باشد. می تواند این احساس در تمام مدت "به تنهایی" پشت لپ تاپ نشستن را، خنثی و یا حداقل کمرنگ ترش کند. (برای خودم که این موضوع جواب داده :) )

قسمت دوم را هم از سری پست های بهشتی به نام edX تمام کردیم. اگر باز هم برای تعلل یا تفکر کردن (مال شما ممکن است اسم های دیگری هم داشته باشد، مال من که اسمش "تنبلی" بود!) به اطلاعات بیشتری درباره ایدکس احتیاج دارید، پس منتظر قسمت سوم و آخرین قسمت ماجرا باشید...