بهشتی به نام edX 

ایدکس !؟ از سال 2012 بود که بهشتی به نام ایدکس با همکاری مشترک ام آی تی و هاروارد ایجاد شد. هرچند که خود نویسنده همش یک سال است که کشفش کرده!

راستش را بخواهید، نمی دانم که ایدکس دربین ایرانی ها چقدر شهرت دارد. ولی تا آنجا که من از واکنش اطرافیانم دریافتم، آنقدر ها هم آشنایی ندارند. خب، این خیلی ناراحت کننده است! آدم حیفش می آید که دروازه های باز یکچنین بهشتی را، روی زمین پیدا کند و ببیند که مردم از حضورش "هیچ" استفاده ای  که نمی کنند هیچ، اصلا از وجودش هم خبر ندارند که بخواهند استفاده ای بکنند!

هرچند که گفتم یک سالی از آشناییم با ایدکس می گذرد، اما تنها یک ماه است که بالاخره تنبلی و از زمین و زمان بهانه آوردن را کنار گذاشتم، آستین ها را بالا زدم و شروع به بزرگ تر کردن دنیای کوچکم کردم. 

می خواهم در این سری پست ها، هم یک فرصت تازه برای تغییر و پیشرفت نشانتان بدهم و هم از این برایتان بگویم که چگونه در قرن بیست و یک، یادگرفتن مطلقا "هر" چیزی تنها با دانستن زبان و برخوداری از یک اینترنت معمولی، "کاملا" شدنی ست. (!Yes) :) 

حالا واقعا این ایدکس چیست؟!

ایدکس یک وب سایت جهانی برای آموزش رایگان به تمام مردم است. در ایدکس "هر" چیزی که دلتان بخواهد آموزش داده می شود. سطح آموزش ها اغلب مبتدی ست، یعنی صفر یا زیر صفر! هیچ پیش نیازی به جز زبان انگلیسی که آن هم برای مطالعه محتوی کورس ها لازم است، مورد نیاز نیست. حدود پنجاه درصد کورس ها برای مبتدیان تدوین شده اند، که به عقیده من خبر خوشی ست چون می تواند گویای این باشد که شما صلاحیت شروع چیزی حدود هزار کورس را در ایدکس خواهید داشت! اما در کنار کورس های ابتدایی، نزدیک به هزار کورس دیگر هم برای سطوح متوسط و پیشرفته در آن پیدا می کنید. (که پیش نیازشان در اغلب موارد گذراندن چند مورد از کورس های مبتدی خود ایدکس است! یعنی باز هم در دسترس است و فقط همت پله پله طی کردن سطوح را از شما می طلبد، بقیه امکانات، همه در یک جا مهیاست!)

1- دانش آموز اینجا شدن، صد در صد مجانی ست :)

مهم ترین حسن ایدکس در اختیار قرار دادن آموزش ها به طور کاملا رایگان و آن هم بدون هیچگونه شرایط خاصی برای مردم است. کافی ست برای شروع یک ایمیل داشته باشید تا بتوانید به سادگی اکانتی رایگان برای خودتان در آن باز کنید. بعد از آن دیگر همش سلیقه ی شماست. لیستی بلند بالا شامل بیش از دو هزار کورس مختلف آموزشی در هر موضوعی که دلتان بخواهد: مهندسی، برنامه نویسی و علوم کامپیوتر، هنر، طراحی، معماری، علوم محض همچون شیمی، ریاضی، فیزیک، علوم اقتصادی، علوم انسانی مثل تاریخ، زبان و فرهنگ های مختلف، روانشناسی، علوم زیست محیطی، مهندسی ژنتیک و... علاوه بر رشته های مرسوم و شناخته شده ای که چندتایی را برایتان مثال زدم، می توانید کورس هایی را در ایدکس پیدا کنید که رشته های بسیار به روز و جالبی را هم پوشش می دهند، مثل هوش مصنوعی یا علم داده.

2- استاد در این کلاس ها کیست؟

این وب سایت امروزه با دانشگاه های معتبر زیادی در سرتاسر دنیا همکاری می کند. در صفحه اولش، لیستی از دانشگاه های در حال همکاری با ایدکس را قرار داده اند که اگر خواستید به جای موضوع، براساس دانشگاه مورد علاقه تان کورس انتخاب کنید، از این منو استفاده کنید. چیزی که من خودم به شخصه در این لیست دیدم، نه تنها دانشگاه های معتبر آمریکا بلکه از فرانسه، انگلیس یا حتی چین و ژاپن هم عناوینی در این لیست بود. (البته هنوز هم چیزی حدود هشتاد درصد کورس های ایدکس همچنان به زبان انگلیسی اند که این یعنی مجبور نیستید فرانسوی، چینی، ژاپنی یا اسپانیایی هم یادبگیرید!)

علاوه بر تعداد بیشمار دانشگاه هایی که در تدوین کورس های آموزشی ایدکس با یکدیگر همکاری دارند، تعداد زیادی از شرکت های پیشرو در زمینه های آی تی نیز با این وب سایت در حال همکاری اند. شرکت هایی مثل IBM ، W3C ، Adobe و Microsoft تنها تعدادی از شرکت هایی هستند که در صفحه اول ایدکس قابل مشاهده اند. به طور کلی نزدیک به 130 شرکت و انستیتو از سرتاسر دنیا با ایدکس همکاری می کنند.

این همکاری چطور اتفاق می افتد؟

به لطف پلتفرم رایگان و اپن سورسی که ایدکس برای توسعه خود از آن استفاده می کند (Open edX)، جمع زیادی از دانشگاه ها، کمپانی ها، افراد آکادمیک و توسعه دهندگان، از سرتاسر دنیا، هر روز در حال تولید محتوی آموزشی جدید، بهبود محتوی های قبلی خود، و همینطور تحقیق و توسعه بر روی محیط کورس های آنلاین هستند. و این یعنی ایدکس دانشگاهی بین المللی ست که هرلحظه در حال پیشرفت و بهتر شدن است.

در پست های بعد، بیشتر از ایدکس خواهم گفت...