درباره ایدکس خیلی وقت پیش (حدود دو ماه پیش) در فیلاسوفا نوشتم. جزو اولین پست هایی بود که گذاشتم، و به خاطر طولانی شدن مطلب مجبور شدم کار را به پست دوم و سپس سوم بکشانم. دو قسمت قبلی بهشتی به نام edx را می توانید در اینجا و اینجا بخوانید. و قسمت سوم را هم اینجا برایتان می نویسم. به دلیل تنبلی و به تعویق اندازی بود که پست سوم را انقدر با فاصله منتشرش می کنم وگرنه بهتر بود هرسه پست در فاصله های زمانی کوتاه تری منتشر می شدند.

قبل از این درباره ایدکس گفتم:

اگر دو پست قبلی را خواندید که هیچی. مستقیم به بخش بعدی بروید. اما اگر نخواندید، اینجا خلاصه ای از چرا و چگونه ایدکس گفتم: ایدکس یک پلتفرم (بستر) آموزش آنلاین است که با هدف فراهم کردن محتوی به روز و باکیفیت آموزشی برای تمام مردم دنیا (صرف نظر از جنس و سن و مدرک تحصیلی و محل زندگی) با همکاری مشترک هاروارد و ام.آی.تی در سال 2012 تاسیس شد. (همین الان که من باهاتون صحبت می کنم، حدود 2000 کورس مختلف آموزشی درباره تقریبا هرموضوعی که شما فکرشو بکنید، توی ایدکس به طور رایگان موجوده. کافیه یه ایمیل برای ثبت نام داشته باشید و بعدش شروع کنید.)

 

این همه امکانات و همش رایگان؟ امکان ندارد!

اینطور که من متوجه شدم جدای از منافع مالی ای که ممکن است ایدکس از جامعه آنلاین پانزده میلیون نفری اش ببرد، مساله دیگر، تحقیق و مطالعه روی خود قضیه "آموزش آنلاین" است. آن ها با داشتن یکچنین جامعه آماری بالایی فرصت دارند که درباره خود "یادگرفتن" بیشتر یادبگیرند!

اما از نظر بحث مالی تا جایی که من دستگیرم شد، آن ها فعلا از گواهینامه هایی که در اختیار دانش آموزان علاقمند قرار می دهند کسب درآمد می کنند. (هرچند که به نظرم این منبع درآمد ممکن است حتی برای تامین هزینه های داخلی خود ایدکس هم کافی نباشد، چه برسد به سودآوری!) اما هرچه که هست، آموزش ها رایگان هستند! خیالتان راحت باشد! :)

7- مدرک می گیری؟!

حرف از مدرک و گواهینامه شد. بهتر است کمی هم در این باره بگویم. در ایدکس دو مدل کلی از برنامه های آموزشی وجود دارد: Program و Course

Course ها: آن ها تک دوره های آنلاین آموزشی هستند. می توانید در هر کدامشان به طور رایگان شرکت کنید و از محتوی آموزشی، فروم ها، امتحانات آخر فصل و خلاصه تمام امکاناتی که یک کورس آنلاین در اختیار دانش آموز قرار می دهد، استفاده کنید. حدنصاب قبولی در پایان کورس ها، میانگین نمره 70% است و پس از آن که نمره قبولی را گرفتید، یک گواهینامه در صورت علاقه به شما اهدا خواهد شد. مبلغ لازم برای گرفتن این گواهینامه ها بین 50 تا 300 دلار (بسته به نوع کورس) متفاوت خواهد بود. می توانید بعد ها از لینک گواهینامه تان برای بالاتر بردن سطح حرفه ای خود در شبکه های اجتماعی استفاده کنید و یا آن را در رزومه خود ثبت کنید. (اگر کارفرمای به روزی داشته باشید، و یا در خارج (!) به دنبال کار بگردید، احتمالا متوجه ارزش حرفه ای گواهینامه شما خواهند شد و برایش امتیاز مثبت جداگانه ای درنظر خواهندگرفت!) البته باز هم تاکیید می کنم که گرفتن گواهینامه یا نگرفتنش هیچ تغییری در امکانات دوره ایجاد نمی کند.

Program ها: اگر درباره موضوعی خاص، مثلا front-end development بخواهید حرفه ای تر آموزش ببینید یا برای پذیرش گرفتن در رشته ای خاص در دانشگاه بخواهید اقدام کنید و یا اینکه بخواهید درک عمیق تری از یک موضوع خاص پیدا کنید، می توانید از برنامه ها استفاده کنید. هر برنامه مجموعه ای از چندین کورس است. و برای تمام کردن آن برنامه و گرفتن مدرکش، باید تک تک کورس هایی که داخل آن برنامه است را تمام کرده و مدرک هریک را جداگانه گرفته باشید. باز هم تاکیید می کنم که استفاده از محتوی برنامه ها به طور رایگان هم امکان پذیر است و پرداخت هزینه فقط مربوط به زمانی ست که بخواهید علاوه بر یادگیری بیشتر، استفاده های دیگری هم از برنامه تان ببرید، مثلا یافتن شغلی مناسب تر یا گرفتن پذیرش از دانشگاه.

در کل سه مدل برنامه آموزشی مختلف در ایدکس موجود است که می توانید بسته به نیازتان انتخابشان کنید:

1-مدل اول برنامه های "سری ایکس" هستند. برای بدست آوردن دانشی عمیق تر از موضوعی خاص، مثلا آیرودینامیک!

2- مدل بعد برنامه های "میکرو مسترز" هستند. معمولا سطح کورس های این نوع برنامه ها، متوسط یا پیشرفته است. اینطور که در ایدکس خواندم، کورس های این برنامه عموما با سطح لیسانس در دانشگاه ها برابری می کنند و می توانید برای گرفتن پذیرش از دانشگاه موردعلاقه تان جهت ادامه تحصیل در دوره های بالاتر همان رشته، روی امتیازاتی که گذراندن این برنامه ها در اختیاران قرار می دهند استفاده کنید. (از آنجا که این برنامه در حال حاضر چندان مورد توجه من نیست، می توانید برای خواندن اطلاعات دقیق تر درباره آن به بخش راهنمایی ایدکس مراجعه کنید.)

3- برنامه های "حرفه ای" که معمولا توسط شرکت های پیشرو در صنعت تدوین می شوند و برای آموزش مهارت های اصلی و اساسی ای که در صنعت هر حوزه ای موردتقاضای کارفرمایان است، ایجاد شده اند.

 و زبان انگلیسی!

با وجود تمام خصوصیات ایدکس که بیان کردم، جای شکی باقی نمی ماند که بخواهیم حداقل برای امتحانش هم که شده جستجویی در بین دوهزار کورس رایگان این گنجینه عظیم بکنیم و تجربه شرکت در یک کلاس درس بین المللی را با هم کلاسی هایی از سرتاسر دنیا به اشتراک بگذاریم. هم فال و هم تماشا! تنها پیش شرط لازم برای ورود به این دنیای عظیم و رایگان جهانی، دانستن زبان مشترک اهالی آن، یعنی انگلیسی ست. پس اگر هنوز در آن مشکل دارید، آستین ها را بالا بزنید و شروع کنید! وگرنه دنیای عظیمی از دانش را در پشت مرز های زبان فارسی از دست خواهید داد.